Skąd wziąć pieniądze na własny biznes?

hand-982052_1280

Masz wspaniały pomysł na rozkręcenie biznesu, Twój biznes plan jest dopracowany w najmniejszych szczegółach, ale pojawia się jeden, zasadniczy problem – finanse dla firmy. Nie jesteś milionerem i nie dysponujesz odpowiednią kwotą, która pozwoliłaby Ci rozwinąć skrzydła. Gdzie szukać pomocy finansowej? Jest kilka możliwości, dzięki którym możesz zrealizować swoje marzenia.

Starając się o dofinansowanie, należy wziąć pewne rzeczy pod uwagę. Różne źródła mogą pomóc nam finansowo, musimy jedynie spełniać wymagane warunki. Istotny jest statusu osoby zakładającej firmę, a zatem w jakim wieku jest przyszły przedsiębiorca. Czy jest osobą młodą, w średnim wieku, czy osobą starszą. Ważne jest także, czy jest to osoba formalnie zarejestrowana jako bezrobotny oraz ile czasu minęło od zakończenia przez nią nauki. Drugi element, na który jest zwracana uwaga, to przedmiot inwestycji. Pieniądze możemy otrzymać w ramach np. nowatorskiego pomysłu.

Pomoc z funduszy unijnych

Początkujące firmy zachęcamy, aby starały się o dotacje z Unii Europejskiej. Ze środków unijnych można otrzymać wysokie dofinansowania, nawet do kilkuset tysięcy złotych, jednakże ubieganie się o taką pomoc wiąże się z wieloma formalnościami. Na naszą niekorzyść działa także czas, bo sam proces pozyskiwania dotacji może trwać miesiące. W Polsce wiele osób skorzystało z programu 8.1 – wspierającego działalność gospodarczą w dziedzinie gospodarki elektronicznej. Program ten był zwany dotacją na innowacje (dotacja wynosiła niemało bo od 20 do 600 tys. złotych).

Staranie się o kredyt firmowy

Kolejnym rozwiązaniem jest staranie się o kredyt firmowy, który zostanie przeznaczony na rozwój naszej firmy. Gdy rodzina czy znajomi nie są w stanie nam pomóc to pozostaje nam udanie się do banku, aby zaciągnąć kredyt na start firmy. Banki mają rozmaite oferty, dlatego warto je przeanalizować i wybrać tę najkorzystniejszą. W taki sposób jesteśmy w stanie otrzymać kwotę nawet 20 tysięcy złotych.

Program Wsparcie w Starcie

Co zrobić, gdy wystąpiliśmy o kredyt firmowy i niestety nie otrzymaliśmy go przez brak wystarczającej zdolności kredytowej? Możemy starać się o pożyczkę Wsparcie w Starcie. Program ten jest skierowany do osób, które ukończyły szkoły średnie oraz wyższe tj. I, II stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich w okresie 48 miesięcy od dnia otrzymania dyplomu/daty ukończenia szkoły oraz studenci ostatniego roku, którzy na dzień składania wniosku nie są zatrudnieni oraz nie wykonują innej pracy zarobkowej. Osoby bezrobotne, zarejestrowane w Urzędach Pracy także są uprawnione, by dostać taką pożyczkę. Wystarczy złożyć wniosek, a decyzja kredytowa zazwyczaj jest podjęta do 14 dni roboczych. Gdy trzymamy pozytywną odpowiedź to powinniśmy założyć działalność gospodarczą oraz podpisać umowę z pośrednikiem finansowym, a wtedy na naszym koncie pojawi się przelew.

Pomoc z Urzędu Pracy

Osoby bezrobotne, które chcą założyć działalność gospodarczą mogą się starać o bezzwrotną dotację z Funduszu Pracy. Kwota dotacji nie może przekraczać sześciokrotności wynagrodzenia za pracę (ok. 22 tys. zł brutto), jakie obowiązuje w dniu zawarcia umowy między daną osobą a urzędem. Wniosek możemy złożyć osobiście w jednostce, której podlegamy ze względu na miejsce zamieszkania. Na decyzję musimy poczekać 30 dni.
Dotacja z Urzędu Pracy nie przysługuje na firmę już działającą. Dlatego jeśli odkupimy np. salon fryzjerski, kosmetyczny czy sklep- nie dostaniemy wsparcia.

Fundusz regionalny

Pożyczkę na pierwszy biznes oferuje także fundusz pożyczkowy. Taki fundusz prowadzą agencje rozwoju regionalnego, izby gospodarcze. Na terenie naszego kraju obecnie działa kilkadziesiąt funduszy pożyczkowych. Mają one akredytację Krajowego Systemu Usług na prowadzenie pomocy finansowej. Gdy mamy problemy i potrzebujemy porady to także w tym miejscu uzyskamy pomoc– zazwyczaj ośrodki funduszu regionalnego również świadczą usługi doradcze i szkoleniowe dla początkujących przedsiębiorców.

Porady dla przedsiębiorców – Zielona Linia

W gąszczu przepisów i wymagań prawnych czasem jesteśmy zagubieni, dlatego warto wiedzieć, że istnieje taka instytucja jak Zielona Linia. Jest to Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia. To właśnie tutaj przedsiębiorca dowie się więcej na temat pozyskiwania środków na rozpoczęcie biznesu.

Gdyby w firmie zostały stworzone miejsca dla osób niepełnosprawnych, przedsiębiorca także może się starać się np. o dopłatę do wynagrodzeń, czy zwrot kosztów adaptacji pomieszczeń.

Konkursy na innowacyjne pomysły

Od dawna w Twoim głowie kiełkuje rewelacyjna idea, jednak nie masz pieniędzy, aby założyć własny biznes. Wiele firm, organizacji i instytucji organizuje konkursy, w których można wygrać dotację czy inną formę pomocy. Liczy się przede wszystkim oryginalność i innowacyjność!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *