Korzystne kredyty dla firm

keyboard-992915_1280

Przedsiębiorcy aby zrealizować swoje cele i móc sfinansować inwestycje decydują się na wzięcie kredytu. Kredyt firmowy to dobre rozwiązanie, gdy właściciel chce kupić nowy sprzęt czy auto. Przed podjęciem decyzji o wzięciu pożyczki należy zastanowić się nad paroma kwestiami.

Po pierwsze powinniśmy realnie ocenić sytuację firmy oraz to, czy będziemy w stanie spłacić zaciągniętą pożyczkę. Jest to oczywiste, ale niektórzy mogą przecenić swoje możliwości i tym samym narażać majątek firmy na straty. Druga kwestia to wybór rodzaju kredytu, bo kredyt kredytowi nie równy.

Rodzaje kredytów dla firm

Przedsiębiorca może skorzystać z różnych kredytów firmowych. Możemy wyróżnić takie rodzaje form finansowania jak: kredyt inwestycyjny (przeznaczony na finansowanie inwestycji), kredyt obrotowy (konieczność finansowania bieżącej działalności), kredyt płatniczy (krótkoterminowe finansowanie dla zachowania płynności), kredyt pomostowy (na realizację przedsięwzięć, którym przyznano dotację, do czasu uzyskania refundacji), kredyt w rachunku bieżącym (limit debetowy), kredyt preferencyjny (z dopłatą), kredyt technologiczny (na podniesienie poziomu technologii produkcji), kredyt hipoteczny, linia kredytowa. Jak widzimy, różnią się one między sobą celem i sposobem wykorzystania pieniędzy. Właściciel firmy weźmie inny kredyt na uregulowanie bieżących zobowiązań, a inny na wprowadzenie innowacyjnych technologii. Dlatego tak ważne jest zastanowienie się, w jaki sposób chcemy wykorzystać przyznany kredyt firmowy.

Przedsiębiorcy najczęściej decydują się na kredyt inwestycyjny i obrotowy. W przypadku kredytu inwestycyjnego możemy go wziąć na okres od roku do 15 lat. Tak jak każdy kredyt spłacamy go jednorazowo lub w ratach. Jako zabezpieczenie kredytu inwestycyjnego dla firm banki stosują takie metody jak: wpis do hipoteki nieruchomości, blokadę rachunku bankowego, weksel In blanco oraz cesję wierzytelności. Ponadto, bank ma prawo do sprawdzenia, czy pożyczone środki są wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem określonym w umowie.

Kredyt obrotowy pomaga przedsiębiorcom w uregulowaniu bieżących wydatków. Firmy korzystają z niego, aby poszerzyć dotychczasową działalność. Wysokość kredytu obrotowego jest uzależniona od wysokości i częstotliwości obrotów na rachunku firmowym oraz od kondycji ekonomicznej przedsiębiorstwa. Spłata kredytu obrotowego następuje zwykle w ciągu 90, 180 lub 360 dni – wynika to z okresu rozliczeniowego obowiązującego w firmie. Kredyt obrotowy może być udzielony także w obcej walucie. 

Osobną sprawą jest kredyt przydzielany na start dla nowych firm. Taki kredyt firmowy zazwyczaj charakteryzuje się znacznie wyższym oprocentowaniem niż inne kredyty dla przedsiębiorców. Oznacza to, iż całkowite koszty zobowiązania są wyższe. Na wyższe oprocentowanie ma wpływ większe ryzyko kredytowe, gdyż niedawno istniejąca firma nie ma ugruntowanej pozycji na rynku, jej sytuacja finansowa może być niestabilna. Kredyty na start mają bardziej rygorystyczne wymagania przyznawania.

Kolejna sprawa to przegląd ofert banków. Warto zapoznać się z kilkoma ofertami, pomocne mogą okazać się porównywarki kredytów dostępne w internecie. Dzięki temu przedsiębiorca ma pełen wachlarz ofert i może zdecydować się na tę najkorzystniejszą.

Jak szukać korzystnych kredytów dla firm?

Jak już wspomnieliśmy w wyborze korzystnego kredytu dla firm możemy się posiłkować internetowymi wyszukiwarkami czy też samodzielnie przeglądać oferty banków. Szukanie na własną rękę jest czasochłonne i nigdy nie mamy pewności, iż wybraliśmy najlepszą ofertę. Dlatego lepszym rozwiązaniem, choć niestety kosztownym, jest skorzystanie z pomocy pośrednika finansowego. Pośrednik zaznajamia się ze specyfiką naszej firmy oraz przeznaczeniem wykorzystania pieniędzy z kredytu. Zadaniem pośrednika jest nie tylko wybór najlepszych ofert na rynku, ale również dopasowanie ich do naszej sytuacji. Pośrednik finansowy dba, abyśmy mieli wszystkie wymagane dokumenty. Niektóre firmy pośrednictwa finansowego także świadczą usługi sporządzania analiz finansowych, prognoz dochodów i innych dokumentów, które powinniśmy dołączyć do wniosku kredytowego. Korzystanie z usług rzetelnego pośrednika finansowego może znacznie ułatwić proces starania się o kredyt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *