Jaką formę prawną spółki wybrać?

silhouettes-317831_1280

Tuż przed rejestracją spółki każdy przedsiębiorca musi się zdecydować i zadeklarować, jaką formę prawną ma dana działalność posiadać. Jest to bardzo istotna decyzja, gdyż od niej zależy późniejszy sposób i wpływ podejmowanych decyzji w firmie, odpowiedzialność za jej prowadzenie, sposób rozliczania podatku oraz podział zysków. Wyróżniamy spółki osobowe (cywilne, jawne, partnerskie i komandytowe) oraz spółki kapitałowe (akcyjne i z ograniczoną odpowiedzialnością).

Najprostszą spółką jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Jest ona wybierana przez mniejsze firmy lub te dopiero stawiające swoje pierwsze kroki w biznesie. Spółka akcyjna i komandytowo-akcyjna najczęściej jest polecana dużym firmom o sporym kapitale.

Dla małych firm, czyli jednoosobowa działalność gospodarcza

Jak sama nazwa wskazuje, jest to firma dedykowana osobom, które zdecydowały się samodzielnie prowadzić działalność. Zaletami tej spółki są zerowe koszty założenia. Oznacza to, iż rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej nie będzie nas nic kosztowała, nie wymaga ponoszenia żadnych opłat za wprowadzenie zmian w rejestrze.

Przedsiębiorcy chwalą także możliwość dużego wyboru form opodatkowania. Taka firma może płacić podatki ryczałtem, na podstawie karty podatkowej, podatek progresywny albo liniowy. Dzięki temu wybierzemy tę formę, przy której podatki będą najniższe.

Nie mamy też ograniczeń w prowadzeniu księgowości. Firma, a raczej jej właściciel ma wybór: czy chce księgowość uproszczoną albo pełną (różnica w opłatach dla biura księgowego to kilkaset złotych miesięcznie). Istotne jest, iż właściciel jednoosobowej działalności nie musi korzystać z usług profesjonalnego księgowego – wystarczy że samodzielnie będzie robić wszystkie rozliczenia.

Niestety, spółka jednoosobowa ma też swoje wady. Największą jest fakt, iż właściciel sam, całym swoim majątkiem odpowiada za wszystkie zobowiązania firmy. W przypadku trudnej sytuacji finansowej, gdy np. weźmie kredyt i go nie spłaci to bank ma prawo sięgnąć po jego prywatny majątek (np. dom, mieszkanie, auto, grunt, itp.). Również współmałżonek jest wtedy pociągnięty do odpowiedzialności. Firma jednoosobowa nie może zostać sprzedana ani odziedziczona.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *