Jak założyć spółkę cywilną?

magnifying-glass-1044316_1280

Jest to najprostszy rodzaj spółki, czyli firmy, która jest zarządzana i prowadzona przez dwóch lub więcej wspólników. Spółka cywilna to zwykła umowa cywilna, która zostaje zawarta między przedsiębiorcami, mającymi już zarejestrowaną jednoosobową działalność gospodarczą. Umowa reguluje m.in., ich wspólny cel działalności, wkład do firmy, oraz ich prawa i obowiązki.

Działalność spółki cywilnej jest oparta na jednoosobowej działalności gospodarczej, zatem ma ona także zalety i wady tej formy prawnej. Zaletami są, tak jak wcześniej zostało wspomniane, proste procedury zakładania firmy i niskie koszty z tym związane, niskie koszty prowadzenia firmy, oraz ogromny wybór form opodatkowania. Wadą jest ręczenie własnym majątkiem za zobowiązania. W tym przypadku należy zaznaczyć, że odpowiedzialność ta została rozciągnięta na wspólników, co oznacza, iż jeśli jeden ze wspólników popadł w tarapaty finansowe i narobił długów to drugi wspólnik jest zobowiązany, aby je spłacać, nawet prywatnym majątkiem.

Czy warto założyć spółkę z o.o.?

Wielu przedsiębiorców obawia się założenia spółki z o.o. Wynika to z bardziej skomplikowanej procedury podczas zakładania, prowadzenia czy likwidacji. Dla małego, drobnego przedsiębiorcy trudnością będzie wspomniany proces rejestracji: należy w tym celu udać się do kilku urzędów i zazwyczaj także do notariusza. Ponadto koszty procesu rejestracji są znacznie wyższe – kosztuje to kilka tysięcy złotych. Na te koszty składają się: wkład własny (minimum 5 tys. zł), opłata za notariusza (gdy zdecydujemy się na rejestrację przez internet koszt będzie niższy), opłaty za wpis do Krajowego Rejestru Sądowego, czy za publikację w Monitorze Sądowym.

Wyższe koszty są także w przypadku prowadzenia firmy, gdyż wymaga się od każdej spółki z o.o. prowadzenia ksiąg rachunkowych. Takie zadanie należy zlecić księgowemu (przy małej spółce jest to koszt ok. 1000 zł miesięcznie).

Wadą jest także podwójne opodatkowanie, co oznacza, iż właściciele spółki z o.o. są zobligowani do uiszczania podatku 2 razy. Raz jest to podatek dochodowy CIT od samej spółki (19 proc.), drugim podatkiem jest dochodowy od dywidendy wpłacanej wspólnikom.

Zniechęca także sformalizowana struktura spółki z o.o., która musi mieć swój zarząd, często występują także rada nadzorcza i komisja rewizyjna. Jednakże oprócz wad jest ogromna zaleta, czyli ochrona majątku prywatnego właścicieli. Spółkę z o.o. można także przekazać dzieciom czy sprzedać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *