Jak uzyskać dotację z Urzędu Pracy?

skateborder-1095786_1280

Od jakiegoś czasu bezskutecznie szukasz zatrudnienia i nie możesz nic znaleźć? A może nosisz się z zamiarem otworzenia własnej działalności, jednak nie masz wystarczającego budżetu. Mówi się, iż pieniądze szczęścia nie dają, tylko że dla Ciebie szczytem marzeń jest bycie szefem dla samego siebie.

Nie możesz liczyć na komercyjną pożyczkę, dlatego pozostaje Ci szukać pieniążków gdzieś indziej. Osoby pozostające bez stałego zatrudnienia, zarejestrowane w Urzędzie Pracy mogą się starać o bezzwrotną dotację z Funduszu Pracy. W jakiej wysokości jest taka dotacja? Kwota ta nie może przekraczać sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia za pracę (obecnie jest to ok. 23 tys. zł brutto), jakie obowiązuje w dniu zawarcia umowy między daną osobą a urzędem.

O tym jak uzyskać kredyt dla firmy w artykule http://withthecompany.pl/jak-zalozyc-konto-firmowe/

Czy trzeba mieć wkład własny?

Dotacje dla firm z urzędu pracy nie wymagają posiadania własnego wkładu. Jednakże podczas składania wniosku należy wpisać źródło finansowania. Wkład własny może być istotny podczas rozstrzygania czy nam się taka dotacja należy. W niektórych urzędach w regulaminie jest podany zalecany procentowy pułap wkładu własnego. Własnym wkładem może być nawet prywatny sprzęt: laptop, komputer, drukarka. Dla urzędników jest to sygnał, iż przyszły przedsiębiorca jest bardzo zaangażowany w powstanie firmy, zależy mu na jej prowadzeniu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, iż całą kwotę dotacji trzeba wydać w przeciągu 30 dni od dnia otrzymania dotacji. Warto mieć pieniądze, które zabezpieczą nas na start.

Dobrze napisany biznes plan

Gwarancją sukcesu nie tylko biznesu, ale i pozytywnie rozpatrzonego wniosku jest dobrze napisany, przemyślany w najmniejszych szczegółach biznes plan. Jest on zazwyczaj obowiązkowy przy wypełnianiu wniosku, gdy chcemy dostać dotacje dla firm. Przeważnie wniosek jest tak skonstruowany, aby w pole „biznes plan” wpisać swoje pomysły. Czasem trzeba go dołączyć w osobnym wniosku. Niektóre urzędy wcale nie wymagają podania swojego biznes planu, jednakże nawet gdy nie jest on wymagany warto go przygotować i podać do wiadomości urzędników. Dzięki niemu mamy większą szansę, że akurat nasz pomysł zostanie pozytywnie rozpatrzony. Biznes plan prezentuje całościową koncepcję przedsiębiorstwa.

Nie ma jednoznacznej recepty, gwarancji otrzymania dotacji z urzędu, jednakże warto zrobić wszystko, co możliwe by wniosek nie został odrzucony. Nie jest wymagane wieloletnie doświadczenie, ani kierunkowe wykształcenie, istotne jest natomiast by posiadać wielki zapał, energię i chęć uczenia się. Biznes plan i innowacyjny pomysł to jedno, a drugie to wymagane dokumenty oraz lokalizacja urzędu, do którego zostanie złożony wniosek – w mniejszych miejscowościach o wiele łatwiej zdobyć dotację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *